Ktorý vitamín vám v zime chýba? Pravdepodobne vitamín D

01.11.2012 12:49

    Vitamíny patria k základným zložkám ľudskej potravy a sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Veľká časť populácie od novorodencov po dôchodcov však chýba dostatok vitamínu D.  Vitamín D patrí medzi najdiskutabilnější živinu desaťročia. Stále vznikajú ďalšie a ďalšie štúdie, ktoré zisťujú jej optimálne hodnoty v krvi a odporúčané denné množstvo.

    Nedostatok tohto vitamínu sa neprejavuje len zlým vývojom kostí a nadmernou kostnej stratou, ale keďže je dôležitý aj pre mozog, srdce, svaly a imunitný systém, hrozí zdravotné komplikácie spojené s týmito orgánmi.

    Rôzne štúdie ukazujú, že pri nedostatku vitamínu D stúpa riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníkov a prostaty, ďalej hrozí aj vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia, osteoartritída a abnormality v imunitnom systéme, ktoré môžu vyústiť v rôzne infekcie a autoimunitné ochorenia, ako sú skleróza skleróza, cukrovka 1. typu a reumatická artritída.
    Hlavný zdroj "déčka" je slnko

    Súčasný životný štýl väčšiny ľudí v modernom svete neumožňuje prirodzené získavanie vitamínu D cez pokožku. Pritom práve ultrafialové lúče B zo slnka absorbovanej kožou sú hlavným zdrojom tejto živiny pre organizmus. Prví ľudia sa vyvinuli okolo rovníka, kde je slnečné žiarenie intenzívne celý rok a minimálne oblečenie ľudia vtedy trávili väčšinu času vonku.

    "Ako druh nedostávame toľko slnečného svitu ako kedysi a potravinové zdroje vitamínu D sú minimálne," povedal doktor Edward Giovannucci, výživový výskumník z Harvardskej školy verejného zdravia.
  

    Provitamín D sa tvorí v pokožke vystavenej slnku a 10 až 15 percent tohto provitamínu je okamžite premenené na vitamín D, tak ako ho poznáme z potravinových doplnkov. Vitamín D je potom v pečeni premenený na takzvaný 25 hydroxyvitamín D.

    Hoci je dnes veľké množstvo potravín obohatené o vitamín D, experti tvrdia, že je len zriedka možné konzumovať adekvátne množstvo cez jedlo. Hlavným potravinovým zdrojom sú divoko žijúce ryby (losos, makrela, tuniak) a obohatené mlieko a detská výživa, cereálie a pomarančový džús.

    Zvlášť vysoké riziko vážneho nedostatku vitamínu D majú ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku, bábätká, ktoré sú kŕmené výhradne materským mliekom, seniori a tí, čo žijú v sanatóriách.


    Experti požadujú vyššie hodnoty

    Doktor Michael Holická z Bostonskej univerzity, vedúci expert na vitamín D a autor "The Vitamín D Solution" povedal: "Chceme, aby všetci dosiahli nad 30 nanogramov na mililiter, ale teraz v Spojených štátoch má priemerný beloch 18 až 22 ng a Afroameričan priemerne 13 až 15 ng. "

    Tak nízke hodnoty by mohli vysvetľovať vysoký výskyt niekoľkých chronických chorôb v tejto krajine. Napríklad na severovýchode, kde je zníženej slnečné žiarenie a hodnoty vitamínu D sú teda následne nižšie, je počet výskytu rakoviny vyššia ako na juhu krajiny.

    Tiež počet ľudí s vysokým krvným tlakom, srdcovými ochoreniami a rakovinou prostaty je vyššia medzi ľuďmi s tmavšou pleťou. Doktor Holická ďalej poznamenal, že zvyšujúci sa výskyt cukrovky 1. typu môže byť čiastočne kvôli súčasnej praxi ochrany mladých ľudí pred slnečnými lúčmi.

    Keď sa novorodencom vo Fínsku podalo 2000 medzinárodných jednotiek vitamínu D denne, cukrovka 1. typu klesla o 88 percent.
   

Odporúčaná denná dávka

    Súčasný odporúčaný príjem vitamínu D podľa Inštitútu medicíny je 200 IU (medzinárodných jednotiek) denne od narodenia do päťdesiatky (vrátane tehotných žien), 400 IU pre dospelých vo veku 50 až 70 rokov a 600 IU pre staršie nad 70 rokov.

    Doktor Holická a mnoho iných expertov však odporúča dennú dávku 1000 až 2000 jednotiek pre jedinca ochudobneného o slnko, tehotné a dojčiace ženy a dospelých staršie päťdesiatich rokov. Americká akadémia pediatrov odporúča, aby deti dostávali dennú dávku 400 IU kým nebudú odstavení od materského mlieka.

 

Späť

Vymeň papiere za ZLATO...

VÝHODNÝ NAKUP ZLATA NA SPLÁTKY

LIVEGOOD USA

TOP BIZNIS , NOVINKA v EU, Ziskajte TOP POZICIU a zarábajte VIAC

  TOP MLM FIRMA 

      

aj popri zamestnaní 

kvalitné produkty

softmarketing

autoprogram AUDI

VIAC INFORMACIÍ

Kontakt

Ing. Jozef JANKAJ
Na vršku 8, Staré mesto, BRATISLAVA

0907 535 928

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČI A MYSLITE SI ŽE JE PRÍNOSNÝ-ZDIEĽAJTE HO PROSÍM. 

      ĎAKUJEM

 ŠTATISTIKA  TOPlist

 Ako si vybrať auto ?  tu najdete stovky      TESTOV AUT

  KATALÓG

Týmto Vás ako navštevnikov vebu informujem: Tento web využivá Cookies, analytiku a sledovanie bez ukládania osobných údajov a bez poskytovania osobných údajov 3. stráne...

Informácie o GDPR

INTERNET je miesto kde funguje viac ako ako 2 000 000 000 ľudí, Niektorí sa iba zabávajú, no iní ZARÁBAJÚ. Ak si v prvej skupine prejdi do druhej a zarábaj aj TY...

JustForex

Podnikaj s emailingom a užívajte si podnikanie z pláže. Urob si web a získavaj kontakty. Teraz:

NAJLEPŠÍ EMAILING AJ ZDARMA

dievča na pláži pri mori

Už v roku 2 000 som mal vyše 300 manažérov a fin. poradcov. Najlepší z nich zarábali aj cez 2 000 Eur...

Pomôžem aj Tebe vybudovať

ZLATÚ KARIÉRU

- zaškolenie ZDARMA

- bez potreby licencie NBS

- atraktívne odmeny a kariéra

- pasivný príjem nad  1 000 Eur 

+ ZLATÁ RENTA doživotne

  

 

  KATALÓG

Zaujímavé odkazy

  • 22.11.2011 12:02

    UPOZORNENIE

    Informácie na tejto stránke sú názory autora a nie su návodom pre konkrétne investicie.

    Obchodovanie s derivatmi a pakovými nástrojmi je rizikové. Pri každej finančnej transakcií alebo pri otvorení obchodného účtu si pozorne prečitajte podmienky a upozornenia.

peniaze, žena, muž, peňaženka

Až 80 % hádok v rodine, je kvôli peniazom. Máte pred výplatou väčšinou prázdne karty a peňaženku ? Jednoduchý návod ako to navždy vyriešiť...

Vlož dole svoj e mail a stiahni

E BOOK peniaze-riešenie

V dnešnej dobe už nemusiš mať účet v svojom meste a osobne tam chodiť. Banková pobočka je veľmi drahá zaležitosť. Preto Ti e-účet ponukne lepšie služby aj BANKOMATOVÚ KARTU...Peňaženka SKRIIL je obľubená a patrí medzi najbezpečnejšie 

bankové karty, webporadca.eu

 

Skrill, peňaženka

NAJLEPŠIA E PEŇAŽENKA

je bezpečná a rychlá,

mimo dosah exekutorov,

s kartou MASTERCARD ju akceptuje

v celom svete 35 000 000 obchodov

a 1 900 000 bankomatov.

 

  KATALÓG

CENA ZLATA bola v roku 2006 cca 400 USD, chceš čakať kým bude nad 4 000 USD za uncu (31g) ?

www.zlatopredaj.sk

Ak máš web alebo veľa kontaktov, potom je tu aj pre Teba 

 LUKRATIVNÉ AFFILIATE

bankovky -eura

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

Profesionalný vzhľad a ľahká obsluha. 

Všetko v Slovenčine a návod vo videu

       

© 2010 Všetky práva vyhradené. COPY - WEBPORADCA.EU KOPÍROVANIE IBA S UVEDENÍM ZDROJA, INAK ZǍKAZANÉ

Vytvorené službou Webnode