Čo zlato vlastne predstavuje ?

19.12.2015 14:42


Zlato - je to aktívum, hotovosť alebo oboje?

     
Zatiaľ čo očakávame budúcu infláciu alebo defláciu či oboje, ktorá ešte len príde, musíme pochopiť, ako sa bude za týchto okolností správať zlato. Veľa sa popísalo o zlate ako o zaistení pred infláciou, ale nie až tak o jeho hodnote počas deflácie. Lenže zlato nie je tak jednoduché vtesnať do takejto preddefinovanej kategórie. V minulosti si počínalo dobre v niekoľkých ďalších situáciách. V neistote, či už to bolo vojnové obdobie, ekonomická neistota alebo jendoducho národná neistota, si viedlo dobre. Zatiaľ čo dôvera v meny súvisí s cenou zlata, v takých ekonomikách znehodnotenie meny odráža rast jeho ceny.


Hlavnou myšlienkou, o ktorej budeme v tomto článku písať, je, že zlato je súčasne aj aktívom i hotovosťou a zostane to tak i v budúcnosti.
Až tak dobre na trhoch nie je pochopiteľné to, že zlato nemôže byť definované buď ako aktívum alebo hotovosť. Ak nie je jasné, čo v skutočnosti zlato je, potom si chybne vyložíme hodnotu zlata v budúcnosti. Do budúcna sa zaoberáme prejavmi toho, že niektoré funkcie, ktoré sme spomenuli, ak nie všetky, odpovedajú nášmu pohľadu.


Je preto dôležité, aby sme chápali, čo zlato v skutočnosti je.


V rozvinutom svete je zlato videné buď ako aktívum alebo komodita, ako výsledok viac než 40 rokov vštepovania centrálych bánk rozvinutých krajín pomocou programov, ktoré sa ho snažili zdiskreditovať. Za posledných 15 rokov minulého storočia mali tieto snahy úspech, keď zlato spadlo z 850$ na 275$ v roku 1999. Ale potom začala pôsobiť realita , keď centrálne banky Európy vnímali zlato ako dôležité rezervné aktívum, počas opatrného pripravovania programu predaja zlata. Od tej doby ho Bazilejská dohoda o bankovníctve definovala ako aktívum centrálnych bánk (rezervné aktívum), v súvahách komerčných bánk ako aktívum súvahy podľa Tier 1 a v iných inštitúciách ´vyvažovacie´ aktívum k ostatným aktívam. V rukách individuálnych investorov sa s ním zaobchádza buď ako so zdrojom dlhodobých či krátkodobých ziskov alebo ako s aktívom, poskytujúcim dlhodobú finančnú istotu.
Svet je rozdelený na dve polovice, ak sa jedná o zlato. V rozvinutom svete je primárne považované za aktívum, dokonca i pánom Ben Bernankem, ktorý pred senátnym výborom tvrdil, že zlato nebolo peniazmi. Ako s aktívom sa s ním zaobchádzalo ako s protiváhou ku rastu a vlastnému kapitálu. To vysvetľuje hodnotu zlata v Spojených štátoch za posledné dva roky. Výpredaj zlata zo zásob fondov ETF v Spojených štátoch to dobre ilustroval. Ten sa teraz zastavil.
Keď Alan Greenspan napísal svoju slávnu esej o zlate, než sa stal šéfom Fedu, uviedol, že


„Zlato sú peniaze, v krajnom prípade.“

Čo to znamená? To znamená, že zlato sú peniaze, keď je extrémna doba. Kedy to je? Vo finančnom vyjadrení to znamená, že sú peniazmi, keď vládou emitované peniaze (meny) neplnia svoju funkciu tak, ako by mali.
Ako sme povedali na začiatku, ďalšou podmienkou, ktorá je „v krajnom prípade“ je, keď užívatelia meny v ňu stratili dôveru. Takéto extrémne podmienky prídu počas vojen, menových vojen, prudkej inflácie a prudkej deflácie. Nastane to, keď dôvera v ekonomiku a jej národnú menu je stratená, a to i medzinárodne. 
Musíme silne zdôrazniť, že zlato je celosvetovou hotovosťou tak ako aj menou, dokonca aj keď meny sú ako peniaze zamietnuté. Môžete si vziať peso, rand či euro do Mongolska a nebudú ich uznávať ako peniaze. Pre tamojších ľudí sú prinajlepšom nejakými zahraničnými vládnymi dlhopismi, uplatniteľnými len v oblastiach, ktoré ich uznávajú. Ale ak vezmete zlato kamkoľvek na svete, bude považované za peniaze, dokonca aj v Mongolsku.
Hlavný bod, ktorý by ste si ako čitateľ mali z tohto článku odniesť, je, že zlato je oboje, aktívom i hotovosťou. V dobrých časoch je aktívom. V zlých časoch je hotovosťou.


Fungovanie zlata ako jedno či druhé závisí na dobe, ktorú máme okolo seba, lokálne i medzinárodne.

S juanom, dosahujúcim plnú konvertibilitu a status svetovej rezervnej meny, extrémne menové podmienky ležia priamo pred nami.
V takých časoch zlato pomôže globálnemu kapitálu a platobným výmenám. To je dôvod, prečo ho teraz Čína nakupuje, koľko len môže. Časom očakávame, že zvyšok sveta vezme zlato kdekoľvek a komukoľvek, vrátane svojich občanov, aby ich globálna menová výmena v budúcnosti bola zaistená a uľahčená vďaka zlatu.
Áno, to znamená, že použijú akýkoľvek spôsob, aby mohli vziať zlato svojim občanom, i formou konfiškácie, ak to bude potrebné.
To ale znamená, že by ste zlato nielen mali držať dlhodobo, ale mali by ste ho i držať vo forme, ktorá vás ochráni pred vládnou konfiškáciou a nevystaví vás ohrozeniu.

Ing Jozef JANKAJ, 0907 535928 denne od 8.00 do 20.00 , jozefjankaj@gmail.com


Zdroj: GoldForecaster
Preložil: Ivana Gecelovská   https://urlwww--financnytrh--com.rtrk.sk/zlato-aktivum-hotovost-alebo-oboje/2014-03-11/a15843

 

Späť

Vymeň papiere za ZLATO...

VÝHODNÝ NAKUP ZLATA NA SPLÁTKY

LIVEGOOD USA

TOP BIZNIS , NOVINKA v EU, Ziskajte TOP POZICIU a zarábajte VIAC

  TOP MLM FIRMA 

      

aj popri zamestnaní 

kvalitné produkty

softmarketing

autoprogram AUDI

VIAC INFORMACIÍ

Kontakt

Ing. Jozef JANKAJ
Na vršku 8, Staré mesto, BRATISLAVA

0907 535 928

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČI A MYSLITE SI ŽE JE PRÍNOSNÝ-ZDIEĽAJTE HO PROSÍM. 

      ĎAKUJEM

 ŠTATISTIKA  TOPlist

 Ako si vybrať auto ?  tu najdete stovky      TESTOV AUT

  KATALÓG

Týmto Vás ako navštevnikov vebu informujem: Tento web využivá Cookies, analytiku a sledovanie bez ukládania osobných údajov a bez poskytovania osobných údajov 3. stráne...

Informácie o GDPR

INTERNET je miesto kde funguje viac ako ako 2 000 000 000 ľudí, Niektorí sa iba zabávajú, no iní ZARÁBAJÚ. Ak si v prvej skupine prejdi do druhej a zarábaj aj TY...

JustForex

Podnikaj s emailingom a užívajte si podnikanie z pláže. Urob si web a získavaj kontakty. Teraz:

NAJLEPŠÍ EMAILING AJ ZDARMA

dievča na pláži pri mori

Už v roku 2 000 som mal vyše 300 manažérov a fin. poradcov. Najlepší z nich zarábali aj cez 2 000 Eur...

Pomôžem aj Tebe vybudovať

ZLATÚ KARIÉRU

- zaškolenie ZDARMA

- bez potreby licencie NBS

- atraktívne odmeny a kariéra

- pasivný príjem nad  1 000 Eur 

+ ZLATÁ RENTA doživotne

  

 

  KATALÓG

Zaujímavé odkazy

  • 22.11.2011 12:02

    UPOZORNENIE

    Informácie na tejto stránke sú názory autora a nie su návodom pre konkrétne investicie.

    Obchodovanie s derivatmi a pakovými nástrojmi je rizikové. Pri každej finančnej transakcií alebo pri otvorení obchodného účtu si pozorne prečitajte podmienky a upozornenia.

peniaze, žena, muž, peňaženka

Až 80 % hádok v rodine, je kvôli peniazom. Máte pred výplatou väčšinou prázdne karty a peňaženku ? Jednoduchý návod ako to navždy vyriešiť...

Vlož dole svoj e mail a stiahni

E BOOK peniaze-riešenie

V dnešnej dobe už nemusiš mať účet v svojom meste a osobne tam chodiť. Banková pobočka je veľmi drahá zaležitosť. Preto Ti e-účet ponukne lepšie služby aj BANKOMATOVÚ KARTU...Peňaženka SKRIIL je obľubená a patrí medzi najbezpečnejšie 

bankové karty, webporadca.eu

 

Skrill, peňaženka

NAJLEPŠIA E PEŇAŽENKA

je bezpečná a rychlá,

mimo dosah exekutorov,

s kartou MASTERCARD ju akceptuje

v celom svete 35 000 000 obchodov

a 1 900 000 bankomatov.

 

  KATALÓG

CENA ZLATA bola v roku 2006 cca 400 USD, chceš čakať kým bude nad 4 000 USD za uncu (31g) ?

www.zlatopredaj.sk

Ak máš web alebo veľa kontaktov, potom je tu aj pre Teba 

 LUKRATIVNÉ AFFILIATE

bankovky -eura

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

Profesionalný vzhľad a ľahká obsluha. 

Všetko v Slovenčine a návod vo videu

       

© 2010 Všetky práva vyhradené. COPY - WEBPORADCA.EU KOPÍROVANIE IBA S UVEDENÍM ZDROJA, INAK ZǍKAZANÉ

Vytvorené službou Webnode